Til toppen av siden

Ideelt kan man tenke seg at man hadde tid og ressurser nok til å pleie samtlige eksisterende og potensielle kunder på en optimal måte. F.eks at samtlige ble ringt og evt hatt salgsmøte med med hyppige og jevne mellomrom. Dette arbeidet hadde for de fleste av oss krevd et hundretalls selgere (og langt flere for de med nasjonalt eller globalt nedslagsfelt). Konsekvensen hadde sannsynligvis blitt dårlig butikk.

Så de fleste av oss har dermed ikke nok ressurser til å kontakte alle de kundene vi burde, og ergo må vi prioritere. Utfordringen er å prioritere riktig. Hvis man har x årsverk med salgsressurser tilgjengelig – hvordan skal disse anvendes for å gi best mulig avkastning? Når en selger i løpet av et år leverer mer inntekter enn kostnader er det lett å tenke at alt er i orden. Men kanskje er det slik at for eksempel halvparten av salgsarbeidet til en gitt selger er svært lønnsomt, mens den andre halvparten er direkte ulønnsomt? (Men vet du hvilken halvpart?)

Hvilke kundegrupper er det for eksempel mest lønnsomt å bruke tiden på: Eksisterende kunder? Tidligere kunder? Potensielle kunder? Relasjoner? I hvilke bransjer? I hvilke størrelser? Og hvilke produkter skal vi selge til dem?

Det er for de fleste enklere å selge noe mer til en eksisterende kunde, enn det er å selge noe helt nytt til en bedrift du ikke tidligere har hatt kontakt med. Når vi sier enklere, så innebærer det at man må bruke mindre salgsressurser (f.eks antall telefoner, møter, penger etc) for å oppnå et salg. Kontakter man eksempelvis 10 eksisterende kunder for å selge produkt X, sier kanskje halvparten ja. Kontakter du 10 potensielle kunder for å selge produkt X, sier kanskje bare 1 ja.

Dette kan settes opp i et enkelt regnestykke der man ser på dekningsbidraget i forhold til ressursbruken.
Lønnsomhetsfaktor = Dekningsbidrag / (delt på) ressursbruk.

Hvis 2 selgere jobber 1 uke hver med salg av produkt A mot eksisterende kunder og dette gir 40 000 i fortjeneste innebærer dette en lønnsomhetsfaktor på 40 000/2 ukesverk=20 000 pr ukesverk. Dette er trolig lønnsomt. Spørsmålet er jo om det kunne vært enda mer lønnsomt å bruke 2 ukesverk på et annet produkt mot en annen kundegruppe?

Det som er lett å glemme er at salg av et gitt produkt har ringvirkninger både når det gjelder ressursbruk og fremtidige inntekter. Hvor mye belaster salget andre mennesker i organisasjonen? Vil det eksempelvis være en serviceavdeling involvert? Vil salget føre til noen fremtidige inntekter i form av enkle gjensalg eller vedlikeholdsavtaler?

En litt riktigere formel bør også ta hensyn til dette.
Lønnsomhetsfaktor = Dekningsbidrag nå + fremover / (delt på) ressursbruk nå + fremover.

Selv om det tilsynelatende er enklere å selge noe mer til en eksisterende kunde, enn å jakte en ny, så vil verdien av en ny kunde være mye større over tid enn hva bare første ordre innebærer. Og dette må tas med i regnestykket. Å bruke en ukes salgsressurser på å få en ny kunde på en ordre på 10 000 er kanskje ulønnsomt isolert sett hvis samme ressursbruk mot eksisterende kunder hadde gitt en avkastning på 20 000 pr uke. Men tar du med i regnestykket at denne kunden kommer til å kjøpe for 100 000 over en treårs-periode er dette ukesverket trolig svært lønnsom bruk av tid.

Så hva er konklusjonen? Jo – finn ut hvilke produkt/kundesegmenter i din forretning som gir best avkastning i forhold til ressursbruken (lønnsomhetsfaktor). Hvilke kunder og produkter er det rett og slett smartest å bruke tiden og ressursene på? Burde vi brukt mer tid på enkelte kundegrupper fremfor andre? Kan og bør vi omprioritere fokus i salgsarbeidet?

Problemet for de aller fleste av oss, er at vi ikke har brukt tilstrekkelig tid og ressurser å regne på dette. Det er slett ingen enkel jobb alltid heller. Det er lett å glemme dette når man ser stort på det. Dette fordi salgsressursene har et navn, og er personer av kjøtt og blod. Per og Pål jobber med salg og drar inn mer inntekter enn hva de koster selskapet, og er dermed per definisjon lønnsomme. Og så lenge de er lønnsomme er det da kanskje ingen grunn til forandring likevel.

Eller er det virkelig det?

Godt salg!

Hopp over seksjon - Til hovedinnhold - Topp

Møteforum Drammen 01. juni 2005

Sted: First Hotel Ambassadeur

Deltakerliste

FirmaNettside
Adecco Norge ASwww.adecco.no
Advokatfirmaet Engeseth Mikalsen ASwww.advok.no
AEO ØST ASwww.aeo.no
Akonto Økonomi Buskerud AS
Alanti ASwww.alanti.no
Amesto AccountHouse ASwww.amesto.no
Arro Elektro ASwww.arro.no
AVIS Drammen Bilutleie ASwww.avis.no
AVnor ASwww.avnor.no
Bardøla Høyfjellshotellwww.bardola.no
Bowling 1 Drammen ASwww.bowling1.no
Canon Business Center Buskerudwww.cbcb.no
Chr Opsahl Bil ASwww.opsahlbil.no
Comitas Kommunikasjon ASwww.comitas.no
Computerland Norge ASwww.computerland.no
D-Link Norgewww.dlink.no
Datateket ASwww.datateket.no
Deloitte ASwww.deloitte.no
Digital Deus ASwww.digital-deus.no
DnB Bank ASAwww.dnb.no
Drammen Kommunewww.drammen.kommune.no
Drammen Telecom ASwww.telecomgroup.no
Drammen Travbane ASwww.drammen.travbane.no
Drammens Teaterwww.drammensteater.no
EB Kontakt ASwww.eb.no
Eiker Septikservice v/Knut Nævrawww.eiker-septikservice.no
ELCON Finans ASwww.elcon.no
Elite Data ASwww.elitedata.no
Ernst & Young ASwww.ey.no
Euroline ASwww.euroline.no
Experian ASwww.experian.no
First Hotel Ambassadeurwww.firsthotels.no/ambassadeur
Formuesforvaltning Norge ASwww.formue.no
Fønix Kompetanse Akershuswww.fonixkomp.no
Ganske Enkelt ASwww.enkelt.no
Gjensidige Forsikringwww.gjensidige.no
Gulden Kunstverkwww.guldenkunstverk.no
H Kulberg ASwww.kulberg.no
HandsOn ASwww.handson.no
Heitmann PLUS ASwww.heitmannplus.no
Heyerdahl Brokers ASwww.heyerdahlbrokers.no
Høstrevyenwww.hostrevyen.com
IKT Allianse Tele-Teknikk ASwww.tele-teknikk.no / www.iktallianse.no/drammen
Ingeniør Ivar Pettersen ASwww.pettersen.no
ISS Norge AS Region Buskerudwww.iss.no
ISS Personalhuset ASwww.personalhuset.no
Itum ASwww.itum.com
Jetpak ASwww.jetpak.no
Jobzone Buskerudwww.jobzone.no
Kapitol Forsikringsmegling ASwww.kapitol.no
Kinnarps ASwww.kinnarps.no
Kompetansehuset Imente Drammen ASwww.imentenorge.no
Kongsberg Jazzfestivalwww.kongsberg-jazzfestival.no
Kongsberg Taxi ASwww.kongsberg-taxi.no
Konica Minolta Business Solutions Norway ASwww.konicaminolta.no
Lefdal Telematikk ASwww.lefdal.no
Låsgruppen ASwww.lasgruppen.no
Mamut ASA / Accepta ASwww.accepta.no
Nedre Eiker Kommunewww.nedre-eiker.kommune.no
Nespresso Business Solutionswww.nespresso-pro.com
NetCom ASwww.netcom.no/bedrift
NetPower ASwww.netpower.no
Nordea Bank ASAwww.nordea.no
Nordialog Drammenwww.nordialog.no
Nordicstone ASwww.steintek.no
Norsk Golfutvikling ASwww.drammengk.no
Nortekstil ASwww.novatex.no
Peer Gynt Tours Vestfoldwww.peergynt.com
Pers Hotell ASwww.pers.no
Personalhuset ASwww.personalhuset.no
Plenum Sandefjord ASwww.plenum.no
Prosjekt Kompetanse ASwww.prosjektkompetanse.no
QmPlus ASwww.qmplus.net
Quality Hotel Leangkollen ASwww.choicehotels.no/no076
Regnskapsfabrikken ASwww.fabrikken.com
Regnskapssjefen ASwww.regnskapsjefen.no
Reklamebyrået OneStop ASwww.one-stop.no
Rentokil Initial Norge ASwww.rentokil-initial.no
Revisorkollegiet ASwww.revisorkollegiet.no
RVS ASwww.rvsas.no
Rørleggermester Espen Henriksen A/Swww.rorleggermester.no
Saturn Kommunikasjon ASwww.saturn.no
SEB Kort Bank AB, Oslofilialenwww.eurocard.no
Sem Gjestegård ASwww.semgjestegard.no
SG Finans ASwww.sgfinans.no
Siteman ASwww.siteman.no
Solution Partner ASwww.solutionpartner.no
SpareBank 1 Drammenwww.drammen.sparebank1.no
Sparebanken Østwww.oest.no
Steenberg Grafisk ASwww.steenberggrafisk.no
Sticos ASwww.sticos.no
Strømsgodset Toppfotballwww.godset.no
Svensson Nøkleby Advokatfirma ANSwww.svenssonnokleby.no
Teneo Data ASwww.teneodata.no
Thon Hotel Vettrewww.vettre.no
Tronrud Bil Drammen ASwww.tronrudbil.no
Umoe IKTwww.umoeikt.no
Universal Elektro Drammen as
Vestviken Serveringsautomater ASwww.jede.com/no
VIA Travel Vestfold ASwww.viatravel.no
Vigeland & Co ASwww.vigeland.com
Visma Advantage AShttp://www.visma.no/innkjopstjenester/innkjopssamarbeid/
Vital Forsikring ASAwww.vital.no
Vitari ASwww.vitari.no
Vrooom ASwww.vrooom.no
Wilh Kolstad ASwww.wilh-kolstad.no
Xtra Personell AS avd Buskerud/Vestfold/Telemarkwww.xtra.no
Zoom Grafisk ASwww.zoom-grafisk.no

Topp

!-->